O Hrastovici

Mjesto Hrastovica nalazi se oko 5 km južno od Petrinje, u Sisačko-moslavačkoj županiji. Samo ime, prema tumačenju jezikoslovca Petra Skoka, ukazuje da su u davna vremena tu bile guste hrastove šume. No, danas oko nje prevladavaju kestenove šume,omiljena mjesta ljubitelja kestenja iz Petrinje, Siska, a često i daljnjih mjesta. Za Hrastovicu je značajna 1905. godina  jer je 12.2.1905. tu osnovana Hrvatska seljačka stranka. U književnosti je ovo mjesto proslavio Antun Gustav Matoš svojom glasovitom pjesmom „Hrastovački nokturno“, kojom počinje novije hrvatsko pjesništvo na kajkavskom narječju.

Crkva Sv. Batola, zaštitinika sela

Hrastovica nekad, oko 1900. godine

Prije Domovinskog rata Hrastovicu su krasili stari Hrvatski seljački dom,četverogodišnja škola, trgovina, gostionica, predivna crkva Sv. Bartola iz kasnog baroka (sagrađena 1841.), te vrlo vrijedan i nadaleko poznat izvor Bartolovac u samom središtu sela. Nažalost, nakon Domovinskog rata ostao je samo izvor.

Danas u Hrastovici živi oko 500 stanovnika, a od udruga aktivno djeluju Dobrovoljno vatrogasno društvo, NK „Sloga“ i KUD „Hrastovička gora“.

Ostaci nekadašnje crkve Sv. Duha u Hrastovici zapaljene 1917. koja se nalazi na planinarskim stazama ljubitelja prirode

Nedavno obnovljeni planinarski dom

Izvor Bartolovac se nalazi u središtu sela, a radi dobre vode poznat je u široj okolici Hrastovice